Éremgyűjtők

A Magyar Éremgyűjtők Egyesülete (MÉE) 1969-ben alakult budapesti központtal. Fejér megyében működik a MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezete, amely 2018-ban, a 6. Őszi Éremgyűjtő Találkozón ünnepelte megalakulásának 50. évfordulóját. A MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezete tagsága jelenleg mintegy 45 főből áll. A taglétszám évek óta lényegében változatlan. A péntek délutánonkénti heti összejövetel látogatottsága átlagosan 10-15 fő/alkalom.

A MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezete vezetésének a célja, a heti összejövetel látogatottságának további növelése. E mellett a tagtársak által az összejöveteli időpontokban az eladásra, cserére kínált numizmatikai anyag számának, mennyiségének további növelését is célul tűzte ki a megyei szervezet vezetése. A tagság átlagéletkora egyre növekszik, ezért az igazi kihívást a fiatalabb korosztályok bevonása jelenti. A tavaszi és őszi rendezvényeken a korábbi években, mintegy 100-120 asztalon 300-400 fő részvételével szabad éremcsere tartására került sor.

A májusi országos rendezvényeken és az őszi találkozón, a szokásos szabad éremcserén kívül az éppen aktuális évfordulóhoz kapcsolódó előadást, és kiállítást szoktunk rendezni.

A MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezete a szegedi alkotópárossal 1986 óta folyamatosan együtt dolgozik. Az eltelt közel 40 évben két szakaszban, a „Székesfehérváron koronázott, eltemetett királyok” és a „Királysor” keretében 34+3 féle érmet alkottak meg.

Ezen éremsorozat befejezését követően, 2012-ben a Székesfehérvári Városi Levéltár anyagi támogatásával és gondozásában jelentettük meg a Királyaink érmeken című könyvünket.

Éremkibocsátásunkat a „Fehérvári nagyjaink” sorozatban folytattuk. A 2013. évben kiadott éremmel elindított sorozat városunk nagyjait, egykori szülötteit és azokat mutatja be, akik országos vagy nemzetközi hírnevet szerezve a legtöbbet tettek Fehérvárért, annak kulturális fejlődéséért. Ennek keretében az 1. érem Csitáry G. Emil polgármestert és Hóman Bálint történészt, kultuszminisztert, a 2. Ybl Miklós építészt, a 3. Semmelweis Ignác orvost, az „anyák megmentőjét”, a 4. Vörösmarty Mihályt, a Szózat költőjét, az 5. Simor János hercegprímást, a 6. gróf Klebelsberg Kuno kultuszminisztert, a 7. gróf Károlyi József főispánt, a 8. gróf Apponyi Albert kultuszminisztert, a párizsi béketárgyalások magyar küldöttségének vezetőjét, a 9. gróf Széchényi Viktor főispánt és fiát, gróf Széchenyi Zsigmondot, a hírneves vadászírót, a 10. Kralovánszky Alán régészt, a Romkerti ásatások vezetőjét, a Nemzeti Múzeum főigazgatóját, a 11. Varkocs György várkapitányt mutatta be. Az eddigi 10 érem létrehozásával is a Székesfehérvárhoz köthető történelmi és kulturális hagyományokat kívántuk öregbíteni.

Ugyancsak ennek megfelelően jelenik meg mostani rendezvényünkön az éremsorozat 12. tagja. Az érem abból az alkalomból készült, hogy 150 évvel ezelőtt adták át Székesfehérvár színházát, mely építkezés kezdeményezője Szőgyény-Marich László, Fejér vármegye főispánja, Székesfehérvár királyi biztosa volt A „Fehérvári nagyjaink” éremsorozat folytatásának szakszerű előkészítése és megalapozottságának széleskörű megismertetése érdekében 2029-ig terjedő kibocsátási tervet állítottunk össze. Ez az idő közben felmerülő, érdemi javaslatok figyelembevételével néhány esetben kis mértékben módosult, illetve a megjelentetési idő ebből következően kitolódott.

Az eddigi valamennyi eseményünkhöz gazdag sajtószereplés is társult:

A rendezvényekről a Fehérvár Média Centrum (Fehérvár Televízió, Vörösmarty Rádió, városi újságok) és a Fejér Megyei Hírlap is beszámolt nyomtatott, valamint on-line változatában, továbbá a MÉE Értesítőiben ugyancsak részletes beszámolók voltak olvashatók.

Igari Antal
MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezete elnöke

Szent István Művelődési Haz 2023.  ©